عصر علم و ایمان abbasiyan.loxblog.com
تلاقی علم و ایمان در سایه فناوری اطلاعات

 

چکیده:

شیوه‌های مدیریت و رهبری تابعی از ارزش‌های حاکم بر بافت سازنده یک جامعه یا تمدن می‌باشد. از همین رو چگونگی ماهیت عناصر تشکیل دهنده در جامعه، خود شیوه خاصی از مدیریت را اقتضا می‌کند. با عنایت به لزوم حاکمیت ارزش‌های الهی در سازمان‌های اسلامی، لازم است تا شیوه خاص مدیریت اسلامی نیز در آنها اجرا گردد تا به موفقیت‌های منحصر به فرد خود، که همان تعالی انسانی می‌باشد، دست یابند. در راستای نیل به این هدف و یافتن الگویی برای مطالعات مدیریت اسلامی، دفتر مطالعات مدیریت اسلامی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) اقدام به برگزاری سلسله جلسات مقدمات مدیریت اسلامی نموده است که در این مقاله از ماحصل آن سلسله جلسات، و همچنین انجام یک تحقیق کتابخانه ای در مطالعات و پژوهش های انجام شده در حوزه مدیریت اسلامی، به پیشنهاد الگویی جامع برای شناخت مدیریت اسلامی و تدوین اصول و مبانی آن پرداخته شده است. این مقاله پس از بیان تعاریف مختلف صاحبنظران از مدیریت اسلامی و جمع بندی آنها، در پاسخ به سئوال چیستی مدیریت اسلامی به ارائه یک تعریف جامع از مدیریت اسلامی می پردازد؛ و سپس با بررسی روش شناسی مطالعات مدیریت اسلامی و تلفیق و جمع بندی دیدگاه های مختلف مطرح شده در سلسله جلسات مقدمات مدیریت اسلامی، یک الگوی جامع را برای شناخت مدیریت اسلامی ارائه می نماید.
کلید واژه ها:علم مدیریت، مدیریت اسلامی، روش شناسی مدیریت اسلامی، منابع اسلامی، فلسفه مدیریت، تئوری های مدیریت.

 تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://roozgozar.com


موضوعات مرتبط: <-CategoryName->
برچسب‌ها: <-TagName->
ادامه مطلب
[ پنج شنبه 5 ارديبهشت 1392برچسب:, ] [ 19:5 ] [ قربانعلی عباسیان ] [ ]

 

1- تعریف مدیزیت مالی: مدیریت مالی عبارت است از دانش و فنّ تأمین و کاربرد وجوه برای رسیدن به هدف یا به عبارتی دیگر دانش و فنّ تأمین و بکارگیری وجوه با هدف حداکثرسازی ثروت شرکت وثروت صاحبان سهام با رعایت مسئولیّتهای اجتماعی و اخلاقی.
بطور مثال: اگر شرکتی در اثر فعّالیّت باعث بروز خساراتی در محیط زیست گردد باید بر اساس مسئولیّتهای اجتماعی و اخلاقی،جبران خسارت نماید.
 
 
2- وظایف مدیران مالی: الف) تجزیه و تحلیل و برنامه ریزی مالی       
                                ب) تصمیمات سرمایه گذاری
                                ج) تصمیمات تأمین مالی
 
 توضیحات:
الف) تجزیه و تحلیل و برنامه ریزی مالی( شامل متناسب ساختن ساختار دارائیها ، بدهیها و حقوق صاحبان سهام ، بهبود عملکرد شرکت و برنامه ریزهای آتی می شود): در قالب این نوع تصمیمات ، مدیر مالی با بررسی سلامت مالی شرکت ، نیاز مالی آن را متناسب با عملکرد فعلی و رشد مورد انتظار آتی تعیین می کند.
 
ب) تصمیمات سرمایه گذاری ( تصمیمات مربوط به کاربرد وجوه تأمین شده ): تخصیص وجوه تأمین شده بین دارائیهای فیزیکی ( مانند ساختمان و ماشین آلات) و مالی (مانند انواع اوراق بهادار) به نحو بهینه و برای تحصیل بیشترین بازده.
 
ج) تصمیمات تأمین مالی ( تصمیمات مربوط به ساختار مالی و سرمایه): تعیین و انتخاب بهترین شیوه تأمین و ترکیب آن.

 تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://roozgozar.com


موضوعات مرتبط: <-CategoryName->
برچسب‌ها: <-TagName->
ادامه مطلب
[ دو شنبه 2 ارديبهشت 1392برچسب:, ] [ 2:43 ] [ قربانعلی عباسیان ] [ ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

به وبلاگ من خوش آمدید
نويسندگان
لینک دوستان

تبادل لینک هوشمند
برای تبادل لینک  ابتدا ما را با عنوان عصر علم و ایمان و آدرس abbasiyan.LXB.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.

پيوندهای روزانه
امکانات وب

Alternative content


مشاهده و دریافت کد
تصاویر زیباسازی نایت اسکین


اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

سایت خدماتی بیست تولز